Bez kategorii

Co się dzieje zimą w lesie?

W grudniu 2021r. w formie online oraz w styczniu 2022r. na lekcjach stacjonarnych uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Szerzawach uczestniczyli w zajęciach pod nazwą „Walory parków krajobrazowych” oraz „Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?”.

Prelekcje przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnych przeprowadziła pani Paulina Pytlas z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.

Uczniowie z klas V-VIII wzbogacili swą wiedzę na temat parków krajobrazowych, parków narodowych, rezerwatów oraz pomników przyrody. Dowiedzieli się również, co kryje się pod nazwą Natura 2000. Ponadto poznali gatunki roślin i zwierząt chronionych, które można spotkać na terenach świętokrzyskich parków. Poznali również formy ochrony przyrody.

Tradycyjnie solidna porcja wiedzy wzbogacona została ciekawostkami, np. o wilkach, które coraz częściej pojawiają się w naszych lasach, czy o dzikach i bobrach. Nie małym zaskoczeniem dla uczniów była informacja, że dziki malują drzewa błotem, po czym możemy stwierdzić, iż przebywają w pobliskim otoczeniu.

Klasy IV brały udział w zajęciach dotyczących przygotowań zwierząt do zimy. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Największą atrakcją był pokaz specjalnych ekologicznych karmników. Po warsztatach w ramach koła ekologicznego, klasa VB z p. Dariuszem Kasprowiczem wykonała według instrukcji pani Pauliny, niecodzienne karmniki z rolek papieru, masła i różnorodnych ziaren. Zostały one później umieszczone na gałęziach drzew wokół szkoły. Po feriach zaplanowane zostały warsztaty, w czasie których uczniowie wykonają tradycyjne drewniane karmniki. Będą one służyć ptakom przez kolejne lata przetrwać srogie zimy.

Dziękujemy serdecznie p. Paulinie Pytlas za następne ciekawe spotkanie, w czasie którego  przybliżyła nam walory przyrodnicze i krajobrazowe naszego regionu. Także za podzielenie się wspaniałym pomysłem na dokarmianie zwierząt.

Opracowała: Aneta Wojteczek

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button