RodziceUczniowie

Dzień mamy w Polsce i na świecie

Dzień Matki to jedno z najbardziej wyjątkowych świąt. Jest obchodzone nie tylko w Polsce ale na całym świecie, bo macierzyństwo nie zna granic. Na każdym kontynencie, niemal w każdym kraju, dzieci doceniają swoje mamy. Jaka jest historia Dnia Matki, kiedy obchodzimy święto i jak pamięć o swoich mamach pielęgnują mieszkańcy innych państw?

Dzień Matki. Jaka jest historia święta?

Początki Dnia Matki sięgają starożytności. Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie – symbole płodności i urodzaju. Dzień Matki zbliżony do tego, który znamy dzisiaj wywodzi się z siedemnastowiecznej Anglii. Obchodzono go w czwartą niedzielę Wielkiego Postu pod nazwą „Niedziela u Matki”. Z tej okazji w kościołach odbywały się msze, a tradycją było obdarowywanie mam kwiatami i słodyczami w zamian za otrzymane błogosławieństwo.

Dzień Matki w Polsce. Kiedy obchodzimy?

Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Chociaż nie zawsze tak było. W przedwojennej Polsce daty tego święta były ruchome. Pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się w Krakowie w 1914 roku. Data, którą znamy dziś jest niezmienna od 1923 roku. Dzień Matki w 2020 roku wypada we wrotek 26 maja. Tego dnia dzieci wręczają swoim mamom własnoręcznie przygotowane laurki, kwiaty i drobne upominki.

Kiedy jest Dzień Matki na świecie?

Dzień Matki na całym świecie najczęściej obchodzi się w maju. W 77 państwach świata mamy świętują w drugą niedzielą maja. Tak jest między innymi w USA, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Chinach, Czechach, Danii, Niemczech, Japonii, Holandii, RPA, Turcji, Włoszech oraz na UkrainieKubie. W pierwszą niedzielę maja świętują mamy w Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Mozambiku, na Węgrzech i Litwie. W ostatnią w Szwecji, Tunezji i Francji. Najbardziej „egzotyczny” termin na Dzień Matki wybrali mieszkańcy Indonezji tam święto obchodzone jest 22 grudnia.

Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych

W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Historia tego dnia sięga 1858 roku. To właśnie wtedy amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła „Dni Matczynej Pracy”. W ten sposób chciała podkreślić nie tylko rolę matki w rodzinie, ale również zwrócić uwagę na ich trudną sytuację na rynku pracy i znikomy udział w życiu politycznym. W 1907 nauczycielka z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki – działaczki na rzecz praw kobiet. Annie Jarvis szybko udało się rozpropagować święto i po kilku latach uznała je większość stanów. W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił Dzień Matki świętem państwowym.

Dzień Matki w Tajlandii

Najhuczniej na całym świecie Dzień Matki obchodzi się w Tajlandii. Święto zostało ustanowione w 1976 roku. Dotychczas 12 sierpnia Tajlandczycy świętowali nie tylko z okazji szczególnego dnia dla ich mam, ale również urodzin Królowej Sirikit, wdowy po Królu Bhumibolu Adulyadeju. Dzięki swoim zasługom dla kraju uważana jest za matkę całego narodu.  Przygotowania do obchodów Dnia Matki zaczynają się zwykle nawet kilka tygodni wcześniej. Ku czci monarchini Tajlandczycy przyozdabiają swoje domy flagami narodowymi, portretami Królowej, oraz kolorowymi światełkami i kwiatowymi girlandami. W stolicy odbywa się dodatkowo spektakularny pokaz fajerwerków. Rankiem 12 sierpnia urzędnicy, przedstawiciele armii królewskiej, studenci oraz wykładowcy formują procesję i udają się do Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku. Tam reprezentant królowej przyjmuje wieniec kwiatów, a wieczorem odbywa się ceremonia zapalenia świec. To okazanie szacunku dla Królowej Sirikit oraz okazanie wdzięczności za jej długie życie. 12 sierpnia mieszkańcy Tajlandii nie zapominają również o swoich matkach. Według tradycji, dzieci powinny klęknąć przed swoimi mamami, żeby wyrazić swoją miłość i wdzięczność. Wręczają im również kwiaty jaśminu. W zamian matka udziela dzieciom błogosławieństwa.

Dzień Matki w RPA. Kolorowe ubrania i goździki

W Republice Południowej Afryki Dzień Matki jest świętem ruchomym i przypada w drugą niedzielę maja. Wśród tradycyjnych upominków, którymi dzieci obdarowują swoje mamy najpopularniejsze są goździki. Innym sposobem na okazanie swoim rodzicielkom wdzięczności i miłości jest włożenie ubrań w kolorach czerwieni i różu. Barwy te są jednak zarezerwowane tylko dla żyjących matek. Dzieci, których mamy zmarły, wkładają wtedy białe ubrania. Co ciekawe, tradycja dotyczy wszystkich, nie tylko najmłodszych. Podobny zwyczaj obowiązuje w Australii i Kanadzie. Dzieci, których mamy żyją, przypinają do ubrań kolorowe goździki.

Dzień Matki w Serbii. Łóżkowe więzienie

W wyjątkowy sposób Dzień Matki obchodzi się w krajach dawnej Jugosławii, przykładowo w Serbii. Święto przypada tam w drugą niedzielę maja. Wtedy to dzieci stosują tzw. łóżkowe więzienie dla swoich mam. Nie pozwalają wyjść swojej rodzicielce z łóżka, dopóki ta nie podaruje im słodyczy. W zamian dzieci wyręczają swoją mamę w codziennych zadaniach, żeby mogła jak najdłużej wypoczywać. Niestety, tradycja z roku na rok traci swoją popularność i obecne kultywują ją tylko niektóre rodziny.

Opracowanie Edyta Maj

Dziś wszystkie dzieci życzą:

„Życzę Ci Mamo odwagi i sił,
by porywać się na cele i zmiany,
które z pozoru wydają się trudne,
a później wprost wymarzone,
realizacji planów i nowych marzeń
i kolejnych natchnień- jak fal,
które pchają statek do przodu. „

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close