Bez kategorii

Dzień Ziemi 2022 – Zainwestujmy w Naszą Planetę

W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.

Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Przypomnijmy, że początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów – wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych – wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA. Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Później wiele krajów przyjęło podobne przepisy.

Nieco wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 r. wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi – 20 albo 21 marca. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę – 22 kwietnia.

Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

Nawiązując do działań chroniących naszą planetę, uczniowie Szkoły  Podstawowej w Szerzawach zostali zainspirowani przez wychowawców i nauczycieli do włączenia się w ogólnoświatową akcję. Wykonali szereg prac poświęconych ochronie środowiska i wykorzystaniu materiałów wtórnych. Uczniowie klas 1-3 pod kierunkiem Pań: Urszuli Nowak, Elżbiety Moras i Wiesławy Seweryn wykonali dużą liczbę niezmiernie pomysłowych  eko-zabawek. W tej konkurencji trzy pierwsze miejsca zajęli  uczniowie klasy pierwszej:

I miejsce – Urszula Koprowska, Ewa Latała,

II miejsce – Lena Bado, Maja Bugajska,

III miejsce – Hubert Linek, Alicja Sławek.

Uczniowie klas 4-7 wykonali w ramach Dnia Ziemi prace o tematyce poruszającej zagadnienia ochrony przyrody w parkach narodowych w Polsce i ich  atrakcjach turystycznych oraz  mówiących o globalnych zagrożeniach.

 

Opracowanie i fotografie: Dariusz Kasprowicz

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button