Bez kategorii

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi 2020 obchodzony jest w środę, 22 kwietnia. Nazywany inaczej także świętem naszej plany, Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia organizowane są specjalne akcje, wykłady, zbiórki tak zwanych elektrośmieci i wiele innych.

Z powodu pandemii koronawirusa, obchody tego święta nie będą miały miejsca we wszystkich polskich szkołach  .Dzień Ziemi zazwyczaj wiążę się z grupowym sprzątaniem lasów czy terenów zielonych. Dzieci w szkołach od najmłodszych lat podczas praktycznych zajęć uczą się, że trzeba dbać o wspólne dobro, jakim jest nasza planeta Obecna sytuacja sprawiła, że poprawiła się jakość powietrza, ale niesie ze sobą jednak również zagrożenia. O czym powinni pamiętać mieszkańcy naszych okolic, by ulżyć planecie nie tylko z okazji Dnia Ziemi.  Jak zatem możemy pomóc w 2020 roku naszej planecie? Okazuje się, że wystarczy po prostu… nie przeszkadzać!

  1. Rękawiczki jednorazowe – NIE RZUCAJ GDZIE POPADNIE

Z powodu trwającej epidemii regularnie korzystamy z maseczek i rękawiczek jednorazowych. Niestety, zużyte środki ochronne często lądują na trawnikach czy chodnikach. Wystarczy, że wszyscy zadbamy o umieszczenie ich w odpowiednim pojemniku, a krajobraz wokół nas diametralnie się zmieni. Nie zapominajmy, że możemy też korzystać ze środków wielorazowego użytku, czym ograniczamy ilość niepotrzebnych odpadów.

  1. Segregacja śmieci – WYRZUCAJ ODPOWIEDZIALNIE

Skoro już o odpowiednich pojemnikach mowa, pamiętajmy o codziennej segregacji. Przyporządkowując śmieci do poszczególnych kategorii, umożliwiamy ponowne wykorzystanie niektórych surowców lub ułatwiamy ich składowanie.

  1. Zagrożenie pożarowe – CHROŃ LASY I NIE TYLKO

Co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych.

Policjanci przypominają, że takie zachowania są czynem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną.  Niestety, ze względu na panujące warunki atmosferyczne, wysokie ryzyko wystąpienia pożarów występuje również w lasach na obszarze całego kraju. Zagrożenie jest określane przez ekspertów jako średnie oraz wysokie, w zależności od regionu.

Od poniedziałku (20 kwietnia) dozwolone jest spacerowanie w parkach, na plażach, ale również w lasach. Nie zapominajmy, że to dom dla wielu gatunków zwierząt. Bądźmy odpowiedzialni!

Warto również wspomnieć, że z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się również interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok! Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat – jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.

Opracowała Edyta Maj

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button