RodziceUczniowie

Klasy V i VI oraz VII i VIII w teatrze

7 listopada 2019 roku uczniowie klas V i VI oraz VII-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Szerzawach wybrali się na spotkanie ze sztuką  do teatru do Kielc.

Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowań sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami oraz kształtowanie umiejętności wyrażania własnych doznań i przeżyć w kontakcie ze sztuką.

„Polskie legendy stanowią skarbnicę mądrości i wiedzy o naszej tradycji i historii. Opowieści od wieków przekazywane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie to historie bohaterów, dzięki którym polskie dzieje są tak niezwykłe i wyjątkowe. To historie, z których możemy czerpać mądrość i prawdę o ludzkich postawach, walce dobra za złem”.

Aby kultywować tradycję, uczniowie klas V i VI naszej szkoły mieli okazję  obejrzeć sztukę pt. „Pan Twardowski” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl był prezentowany  w Sali Kongresowej Exbud w Kielcach.

Historia o Panu Twardowskim jest szczególnie ważna ze względu na jej wymiar edukacyjny. Postawa życiowa bohatera z jednej strony jest godna naśladowania, chociażby  niesienie pomocy potrzebującym, z drugiej zaś warta napiętnowania z powodu zaprzedania duszy diabłu. Stąd dla uczniów i młodzieży płynie jasne przesłanie – cel nie uświęca środków. Historia ta,  mimo upływu czasu, porusza wciąż aktualne problemy, uświadamia nam, że droga przez życie „na skróty” nie może skończyć się dobrze. Pan Twardowski chciał zaistnieć, chciał ciągle więcej, początkowo nie chodziło mu nawet o dobra materialne, ale był głodny wiedzy, sławy, chciał być najmądrzejszy, najlepszy we wszystkich dziedzinach.
Był gotów na wszystko, aby osiągnąć swój cel – nawet oddać duszę diabłu.

Spektakl w wymowny sposób odpowiada na pytanie: Czy warto wybrać życie
na ziemi w dostatku w zamian za wieczne potępienie? Mam nadzieję, że spektakl pomógł nam dokonać właściwego wyboru.

Sztuka „Zemsta”, którą mieli przyjemność obejrzeć uczniowie klas starszych,  to  humorystyczna, nieukrywająca wad, ale pełna ciepła i pobłażliwie przedstawiająca  obraz dawnego świata szlacheckiego To swego rodzaju lekcja historii z przymrużeniem oka. Podczas spektaklu przeniesiono widzów na stary zamek, umiejscowiony na cichej i spokojnej wsi polskiej końca XVIII wieku. Oglądając spektakl, można było chociaż na chwile zapomnieć o świecie, który nas otacza, i zatopić się w świat bohaterów „Zemsty”, którzy mimo swych przywar, mają w sobie coś takiego, że nie da się ich nie lubić.

Zarówno sztuka „Pan Twardowski”, jak również spektakl „Zemsta”,  podobały się młodzieży. Szczególne wrażenie wywarła na uczniach ekspresja gry aktorskiej, bogactwo rekwizytów, oryginalne pomysły scenograficzne, wspaniała muzyka, efekty dźwiękowe, jak i wykorzystanie nowoczesnych technologii, gry świateł itp. Widowisko zapewniło znakomite doznania estetyczne!  Zwiększyły one wrażliwość uczniów i zachęciły do częstszych  wizyt w teatrze.

Opracowała: Barbara Pożoga

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button