Bez kategorii

Tłusty czwartek

Zgodnie z wielowiekową tradycją, na polskich stołach w Tłusty Czwartek królują pączki. Dawniej robiono je z ciasta chlebowego i nadziewano boczkiem, słoniną albo mięsem. W Polsce występowały także pączki z orzechową „niespodzianką”. Podobno ten kto trafił na orzech w środku, cieszył się niebywałym szczęściem. Później przepis zmodyfikowano i pączki nadziewane mięsem zastąpiono regionalnym chrustem, faworkami i paczkami z ciasta drożdżowego.

Święto, znane także jako zapusty, wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej i obchodzone jest w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Według tradycji, właśnie tego dnia, wyjątkowo dozwolone jest objadanie się. Tłusty Czwartek jest symbolicznym końcem karnawału i ostatnią okazją, żeby pofolgować łakomstwu przed 40-dniowym okresem wstrzemięźliwości poprzedzającym Święta Wielkanocne.

W naszej szkole, 16  lutego uczniowie klas młodszych obchodzili Tłusty Czwartek zgodnie z tradycją. Wiedzą, że zgodnie z ludowym powiedzeniem „kto w tłusty czwartek nie zje pączka, temu nie będzie się wiodło”. Zatem dzień minął na słodko z pysznymi pączkami, faworkami, oponkami, różami karnawałowymi i wieloma innymi przysmakami.

Góra Pączków, Za Tą Górą
Tłuste Placki Z Konfiturą,
Za Plackami Misa Chrustu,
Bo To Dzisiaj Są Zapusty.
Przez Dzień Cały Się Zajada,
A Wieczorem Maskarada:
Janek Włożył Ojca Spodnie,
Choć Mu Bardzo Niewygodnie,
Zosia – Suknię Babci Marty
I Kapelusz Jej Podarty,
Franek Sadzy Wziął Z Komina,
Bo Udawać Chce Murzyna.
W Tłusty Czwartek Się Swawoli,
Później Czasem Brzuszek Boli.

– Władysław Broniewski

Opracowanie: Małgorzata Gulba

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button