Bez kategorii

Światowy Dzień Ziemi 2021 w PSP w Szerzawach

” Nie pytaj co środowisko może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla środowiska”

Światowy Dzień Ziemi 2021 przypada w tym roku w czwartek 22 kwietnia. Jak co roku przyświeca mu hasło przewodnie. Tym razem będzie to: „Przywróć naszą Ziemię”. Ze względu na pandemię koronawirusa większość akcji zostanie przeprowadzona online, w sieci, a także jest możliwa do zrealizowania przez nas w gospodarstwach domowych. Co powinniśmy tego dnia zrobić dla środowiska naturalnego i dla naszej planety? Co warto wiedzieć o Światowym Dniu Ziemi 2021?

Światowy Dzień Ziemi 2021 będzie miał w tym roku nietypowy przebieg. Tym razem, podobnie jak w roku ubiegłym, setki milionów ludzi na całym świecie nie będzie czynnie promowało postawy ekologiczne, np. uczestnicząc w akcji sprzątania planety. Okazuje się jednak, że tego dnia wcale nie musimy bezczynnie i biernie przyglądać się otaczającemu nas środowisku naturalnemu. Zanim przystąpimy do działania, powinniśmy poznać kilka ważnych informacji.

Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony jako święto międzynarodowe w 1971 roku. Wówczas Sekretarz Generalny ONZ podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W 1990 roku aż 200 milionów osób w 141 państwach zmobilizowało się do uczestnictwa w Dniu Ziemi. To doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi zaczęli się głośno domagać natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii. Od tamtej pory wszystkie akcje mają na celu promowanie różnych postaw proekologicznych                                       w społeczeństwie.

Światowy Dzień Ziemi 2021. To możemy zrobić

Światowy Dzień Ziemi 2021 już za pasem. My też możemy aktywnie się włączyć,                        by również dzięki nam wszystkim nam lepiej się żyło. Niezależnie od szalejącej epidemii koronawirusa. Po pierwsze warto pamiętać o codziennym segregowaniu śmieci. To podstawowa czynność, o jakiej powinniśmy pamiętać, jeśli zależy ci na dobrej kondycji naszej planety. Po drugie – warto zacząć oszczędzać wodę. Zwłaszcza że już niemal wszyscy ludzie zaczynają mieć poważny problem z dostępem do wody pitnej. I jeśli możesz, to gromadź deszczówkę. Warto też pić wodę z kranu, a naczynia zmywać w zmywarce. Co jeszcze?

Warto pamiętać również o innych wytycznych, niezwiązanych z wodą, których stosowanie może przysłużyć się naszej planecie. Chociaż żarówki energooszczędne są nieco droższe niż tradycyjne, to i tak warto w nie zainwestować. Oszczędność energii oraz pieniędzy będzie zauważalna, kiedy przyjdzie nam zapłacić rachunek za elektryczność. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w środki czystości przyjazne dla środowiska naturalnego. I na koniec, ci, którzy mogą, niech jak najszybciej przesiądą się ze swoich samochodów na rowery! Rower zamiast samochodu to koncepcja nie tylko korzystna dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia.

Z jednej strony oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a z drugiej odpadnie konieczność stania w korkach, które są zmorą wszystkich większych metropolii na całym świecie.

Dzieci i młodzież naszej szkoły również włączyli się w tegoroczne obchody Dnia Ziemi poprzez akcję podnoszenia świadomości proekologicznej, rysując, malując, czy wykonując dowolna techniką prace poświęcone ekologii i środowisku naturalnemu.

Obchody tegorocznej edycji Światowego Dnia Ziemi zbiegły się w Gminie Pawłów                         z Konkursem Przyrodniczo – Ekologicznym Klas 4-5,  organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Łomnie. Naszą placówkę reprezentował Jakub Gwardyś – uczeń klasy 4a  oraz Jakub Żur – uczeń klasy 5, którzy zajęli odpowiednio drugie  i czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji. Uczniów do konkursu przygotowywał Dariusz Kasprowicz, nauczyciel przyrody.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button