RodziceUczniowie

Poznajemy parki krajobrazowe województwa świętokrzyskiego

Życie we współczesnym świecie cechuje kształtowanie świadomości ekologicznej. Znamy różne formy ochrony przyrody, programy o zasięgu światowym, kontynentalnym czy krajowym. Władze różnych szczebli starają się wdrożyć  je w działanie. Również dzieci i młodzież od najmłodszych lat zdobywają wiedzę o życiu w zgodzie z naturą. Poznają jej elementy, a szczególnie te, które nie zostały zmienione przez człowieka, aby takie środowisko przetrwało dla następnych pokoleń.

Będąc mieszkańcami Gór Świętokrzyskich szczycimy się pięknem naszych gór, chronionych między innymi w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Staramy się także poznawać walory przyrodnicze i atrakcje turystyczne innych form ochrony znajdujące się  w naszym województwie. W ostatnim czasie posłużyły temu lekcje z Panią Weroniką Porzucek – pracownikiem Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Spotkania zorganizowali nauczyciele biologii i geografii: Aneta Wojteczek oraz Dariusz Kasprowicz. W zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie klas III-VIII łącząc się zdalnie podczas lekcji za pomocą platformy edukacyjnej Teams. Dzieci i młodzież poznali nazwy, lokalizację i walory przyrodniczo-turystyczne omawianych ośmiu parków krajobrazowych. Pracownik ZŚiNPK podczas prelekcji zwracał szczególną uwagę uczniów na funkcjonowanie ekosystemów bagiennych na terenach parków i poza nimi.  Pani Weronika wskazywała na ich znaczenie:  dla środowiska, w tym roli w zapobieganiu powodziom, życia rzadkich roślin i zwierząt oraz roli edukacyjnej realizowanej poprzez poznawanie bioróżnorodności tych obszarów.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i umożliwiły im poznanie walorów i piękna Ziemi Świętokrzyskiej oraz Ponidzia.

Dyrekcja PSP w Szerzawach oraz opiekunowie projektu składają podziękowania Dyrekcji ZŚiNPK za włączenie naszej placówki w system edukacji ekologicznej oraz Pani Weronice Porzucek za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć i wzbogacenie poziomu wiedzy uczniów o naszej Małej Ojczyźnie.

opracowanie: D. Kasprowicz

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button