
Obecnie czerniak to najczęściej występujący nowotwór u osób w wieku 24-40 lat, jednocześnie najbardziej agresywny. Jednak styl życia i stosowanie bardzo prostych zasad profilaktyki pozwala w dużym stopniu ograniczyć ryzyko zachorowania. Promieniowanie słoneczne zawiera niewidzialne promieniowanie ultrafioletowe (UV), które powoduje uszkodzenia skóry, co w długofalowej perspektywie może prowadzić do powstania nowotworów skóry. Rak skóry jest najczęstszym rodzajem raka na świecie w społeczeństwach, w których dominuje jasna karnacja, a liczba przypadków zachorowań znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilka dekad.
W dniach 27-29 listopada uczniowie klas 7 oraz 8 a i 8 b uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych w ramach kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?” przygotowanej przez sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów, której celem jest:
- upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków
- budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkolnej.
Dzięki lekcjom uczniowie:
- nabywają umiejętności rozpoznania czerniaka
- uczą się regularnego samobadania skóry
- poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i stosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem.
Opracowanie i fotogaleria: I. Kalisz