Bez kategorii

Laboratorium przyszłości-Pirograf

Laboratoria Przyszłości to projekt edukacyjny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem projektu jest nowoczesna szkoła, która wspiera uczniów w rozwijaniu kluczowych kompetencji z tzw. kierunków STEAM, umiejętności technicznych i kreatywności. Zwiększenie dostępu do sprzętu i materiałów edukacyjnych z zakresu informatyki i nowych technologii oznacza również uatrakcyjnienie i poprawienie jakości procesu edukacyjnego na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Szkoła Podstawowa w Szerzawach wzbogaciła się o dość dużą bazę pomocy dydaktycznych do pracy z uczniami.

Szukając pomysłów na ciekawe zajęcia plastyczne wykorzystane zostały wypalarki do drewna zakupione w ramach projektu. Drewniany rysunek mógłby być ciekawą praca, a jednocześnie ozdobą.

Praca w drewnie może mieć przeróżne oblicza. Niezwykle efektownym, a przy tym tanim i nie skomplikowanym jest wypalanie w drewnie wzorów, napisów i obrazów za pomocą wypalarki (pirografu). To niezwykle wdzięczne hobby, przy którym można odpocząć i jednocześnie stworzyć coś pięknego.

Drewno to niezwykle wdzięczny materiał. Świetny zarówno dla początkujących, jak i ekspertów. Rzeczy potrzebne do wypalania w drewnie są tanie i łatwo osiągalne.  Do tego niezbędne na lekcji okazało się drewno w formie ”deski pod ciasto”. Dodatkowo przydał się ołówek, gumka, kalka biurowa oraz wzór do odrysowania.

Zanim uczniowie  przeszli  do wykonywania prac zostali poinstruowani jak bezpiecznie pracować z w/w sprzętem.

Na desce uczniowie położyli  kalkę techniczną następnie  wybrany rysunek, i dokładnie obrysowali go ołówkiem przez kalkę, pamiętając o wszystkich szczegółach. Kolejnym etapem było użycie pirografu.

Obrazki wykonywali poprzez staranne i dokładne wypalanie narysowanych linii oraz przestrzeni między nimi.

Z czasem okazało się, że wypalanie niektórych elementów nawet po wyznaczonych liniach nie jest takie proste. Zwłaszcza nie da się płaską końcówką dobrze wypalać krzywizn. Wypalanie było sporym wyzwaniem. Słoje drewna skutecznie utrudniały to zadanie. Ze względu na temperaturę trudna jest też wymiana końcówek, ale można sobie z tym poradzić przy pomocy kombinerek.

Wystarczyło nieco cierpliwości i kreatywności, żeby przy użyciu prostego pirografu stworzyć coś bardzo interesującego. Uczniowie sami uznali, że efekt ich pracy jest świetny, zwłaszcza, że to była pierwsza próba z tym urządzeniem.

Opracowanie i fotogaleria : Edyta Maj

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button